کتاب وصیت نامه و حساب ثلث

انسان می‌تواند حداکثر در ثُلث (یک سوم) اموال خود وصیّت کند یعنی می‌تواند آن‌ها را بعد از مرگ خود به هر کسی که می‌خواهد ببخشد یا در هر راهی که می‌خواهد وقف کند و یا به مصرف خاص دیگری برساند.

کتاب وصیت نامه و حساب ثلث
5.00
Thank you for rating this article.

وصیت حقی بر مؤمنان

قرآن كریم، وصیت را حقى بر عهده پرهیزكاران دانسته، مى فرماید: «كُتِبَ عَلَیْكُمْ إِذَا حَضَرَ أَحَدَكُمُ الْمَوْتُ إِن تَرَكَ خَیْراً الْوَصِیَّةُ لِلْوَالِدَیْنِ وَالْأَقْرَبِینَ بِالْمَعْرُوفِ حَقّاً عَلَى الْمُتَّقِینَ». (سوره بقره: آیه 180)

بر شما نوشته شده: «هنگامى كه یكى از شما را مرگ فرارسد، اگر چیز خوبى (مالى) از خود به جاى گذارده، براى پدر و مادر و نزدیكان، به طور شایسته وصیت كند. این حقى است بر پرهیزكاران.

رسول خدا صلی الله علیه و آله مى فرماید: سزاوار نیست مسلمان شب بخوابد، مگر این كه وصیت نامه اش زیر سر او باشد. (وسائل الشیعه، ج 13، ص 352)
نیز مى فرماید: هر كس هنگام مرگ، وصیتش نیكو نباشد در مروت و عقل او نقصان است.

در روایت آمده است: كسى كه بدون وصیت از دنیا برود، به مرگ جاهلیت مرده است.

انسان می‌تواند حداکثر در ثُلث (یک سوم) اموال خود وصیّت کند یعنی می‌تواند آن‌ها را بعد از مرگ خود به هر کسی که می‌خواهد ببخشد یا در هر راهی که می‌خواهد وقف کند و یا به مصرف خاص دیگری برساند.

تشویق مردم برای وصیت در مورد ثلث اموالشان برای امور خیریه؛

 پیامبر صلی الله علیه و آله فرمود ” اذَا ماتَ الانسَانُ انقَطَعَ عَمَلُهُ الامِن ثَلاثَهٍ ، صَدَقَهٌ جارِیَه ٌاو عِلمٌ یُنتَفَعُ بِه ِاو وَلَدٌ صالِحٌ یَدعُوا لَهُ ” نهج الفصاحه/ص۱۸۲ وقتی انسان می میرد عمل قطع میشود مگر از سه راه : صدقه جاریه ، دانشى که مورد استفاده قرار گیرد ، فرزند شایسته اى که براى او دعا کند.
امام على(علیه السّلام) مى فرمایند: اَلصَّدَقَهُ وَالْحَبسُ ذَخیرَتانِ فَدَعُوهُما لِیَومِهِما؛ صدقه و وقف دو ذخیره ‏اند، آنها را براى روز قیامت قرار دهید.دعائم الإسلام، ج ۲، ص۳۴۰

انسان اجلی دارد که در پی اوست. زمان رفتن و مُردن مشخص نیست. به عمر نیامده نباید دلخوش بود و به آن دل بست. از این رو فرصت زندگی امروز را باید غنیمت شمرد. چرا که هیچ کس نمی داند فردایی برای زندگی در دنیا دارد یا نه.

به این جهت است که قرآن مجید در سبقت به کار خیر تاکید نموده و اهل بیت علیهم السلام نیز عجله در کار خیر را توصیه و آن را یکی از شرایط اتمام احسان و کار خیر شمرده اند.

با ابتکار صندوق قرض الحسنه و افتتاح حساب ثلث و چاپ وصیتنامه ( فارسی و عربی) ،هریک از برادران و خواهران دوراندیش و نیکوکار  می­توانند با افتتاح این حساب و سپرده ­گذاری ثلث اموال خود در آن و مکتوب نمودن وصیت نامه ، در زمان حیات ، به هر صورت از آن استفاده نمایند و پس از آنکه خداوند منان امانت خود را باز پس گرفت، طبق وصیت سپرده گذار و وصیت کننده ، مبلغ سپرده گذاری و ثلث اموال در امور خیریه مصرف خواهد شد.
حال هر که می خواهد به خیل واقفان بپیوندد بسم الله.
تا دیر نشده و فرصت از دست نرفته، باید اقدام نمود.

ارتباط

با ما همراه بمانید

برای دریافت آخرین اخبار ثبت نام کنید